Miks on vaja arstile erektsioonihäirest rääkida ?

Kuigi erektsioonihäirest arstile rääkimine võib tunduda keeruline, tasub seda siiski teha. Lahendused on olemas.
Kuigi erektsioonihäirest arstile rääkimine võib tunduda keeruline, tasub seda siiski teha. Lahendused on olemas.

Erektsioonihäire on probleem, millega on kokku puutunud iga teine üle 40-aastane mees. Soovime julgustada mehi sellest rääkima, kuna see võib olla mõne tõsisema haiguse esimene sümptom.

Miks on vaja arstile erektsioonihäirest rääkida ?

Uuringud on näidanud, et erektsioonihäirega on kokku puutunud 52% meestest vanuses 40-70 eluaastat. Probleemi esinemise tõenäosus vanusega suureneb. Kahjuks ei julgeta sellest oma arstiga rääkida.

Tänapäeval ei vaadata erektsioonihäiret enam iseseisva haigusena. Samuti ei peeta seda lihtsaks elustiilihaiguseks. Sageli võib erektsioonihäire olla mõne teise haiguse – diabeet, südamehaigus – esimene avalduv sümptom või mõne ravimi kõrvaltoime. Kui põhjus õigel ajal selgeks teha, siis võib edasine elu olla mehele ja tema partnerile märksa meeldivam.

Kroonilised haigused

Erektsioonihäire võib kujuneda välja kiiremini siis, kui krooniliste haiguste ravi ei ole kontrolli all. Näiteks, teist tüüpi diabeeti põdevate meeste hulgas on erektsioonihäirete levimus 72%. Kui diabeeti ei ravita korralikult – patsient ei võta ravimeid õigesti – siis kujuneb erektsioonihäire välja kümne aasta jooksul diabeedi diagnoosimisest. Korrektse ravi puhul võib seksuaalfunktsiooni häire avalduda hoopis hiljem ning leebemal kujul.

Kardioloogide seltsi president Dr Margus Viigimaa rääkis maikuus ajalehele Meditsiiniuudised, et on südamehaiguste ja erektsioonihäire vaheliste seoste teemaga aastaid tegelenud. Sel teemal ilmus dr Viigimaal koos kahe kaastoimetajaga möödunud aasta lõpuks ka põhjalik raamat “Erectile Dysfunction in Hypertension and Cardiovascular Disease”.
Paljud haigused ja kahjuks ka ravimid toovad meestel kaasa erektsioonihäireid ning arstide teadlikkus selles osas suureneb. Euroopa ravijuhistesse viidi 2009. aastal sisse tõdemus, et erektsioonihäire esinemisel on südamehaiguste risk suurem.

Selleks, et mitte kahjustada tõsisemalt enda seksuaalfunktsiooni ja tervist, tuleks arstile erektsioonihäire esinemisel sellest kindlasti rääkida. Vahest isegi siis, kui ei küsita, sest see võib aidata varakult jälile saada tõsisemale haigusele.

Meediakajastus:
Millised on levinuimad erektsioonihäiretega seotud müüdid ning miks on vaja sellest arstile rääkida ? (Tervis Pluss, 22.06.2015)
Meestele: miks on vaja arstile erektsioonihäirest rääkida ? (Delfi Naistekas, 22.06.2015)
Miks tuleks arstile erektsioonihäirest rääkida? (Postimees, 23.06.2015)