Viljandi uroloog: Mehed, võime sellest rääkida julgemalt.

Uroloog Tõnu Juul, Viljandi Haigla.

On mõned tervisega seotud teemad, millest on raskem rääkida kui teistest. Üks nendest on meeste jaoks kahtlemata erektsioonihäire. Uuringud näitavad, et selle murega on kokku puutunud iga teine 50-70 aastane mees. Ajutisi häireid võib ette tulla peaaegu kõigil meestel, kuid arsti poole pöördutakse sageli alles viimases hädas. Enamik erektsioonihäireid on tegelikult lihtsate meetoditega ravitavad.

Aga kellega rääkida ?

Erektsioonihädade puhul tuleks alati esmalt arsti poole pöörduda, mitte apteegist kalleid toidulisandeid osta. Reaalsus on, et nendest toidulisanditest ei ole kahjuks abi. Seksuaalfunktsiooni häired võivad olla esimeseks põhihaiguse märgiks. Olgu selleks siis suhkru-, südame- või eesnäärmehaigus. Kui põhihaigus on kontrolli all, siis võib laheneda ka erektsiooniprobleem.

Esimest vestlust sel teemal võiks alustada oma perearstiga, kes saab määrata esimese ravi – väljastada retsepti. Kui perearstiga – kes sageli on eakaaslased, kaunid naisterahvad – ei julge sellest rääkida, siis kindlasti võib küsida saatekirja uroloogile või meestearstile. Viljandis on uroloogi vastuvõtule üsna kerge pääseda. Vestluse lihtsustamiseks võiks enne visiiti läbi mõelda küsimused: millal probleemid algasid, kui sageli erektsioonihäire esineb ja kas mingis olukorras on probleeme rohkem.

Lahendusi on rohkem kui arvatakse

Mehele, kes probleemiga esmakordselt kokku puutub, võib tunduda, et erektsioonihäirele ongi ainult üks lahendus – Viagra (sildenafiil). Seepärast viivitatakse arsti poole pöördumisega seni kui enam kuidagi ei saa. Ei raatsita viimast õlekõrt kasutada. Tegelikult on lahendusi palju rohkem ning ravimid lähevad ka ajapikku paremaks. See tähendab, et esineb vähem kõrvaltoimeid, paraneb mõju ja toime saabub kiiremini. 15% kõikidest erektsioonihäiretest on psühholoogilist laadi ning ka sellisel puhul on uusimad erektsiooniravimid äärmiselt efektiivsed.

Ära oota, kuni probleem tõsisemaks läheb

Siiski, ei tohiks arsti käest nõu küsimisega venitada sinnani, kus häda on juba väga suur. Püsiv erektsioonihäire kujuneb välja järk-järgult ning tulemused on alati paremad, kui probleemiga varakult tegelema hakata. Mehed, kes erektsioonihäirest on rääkima tulnud, need on ka lahenduse saanud. Seega, mehed, võime sellest julgemalt rääkida.

Tõnu Juul
Uroloog, Viljandi Haigla

Allikas: Ajaleht Sakala, 20. oktoober 2015