Üks olulisemaid riskitegureid on mehe jaoks üksindus

Abielus meeste puhul on raske haigestumise risk kaks korda väiksem kui üksikutel. Lahutus aga suurendab mehe enesetapuriski kaks korda.

Mati Määrits, Põlva Koit

Abielus meeste puhul on raske haigestumise risk kaks korda väiksem kui üksikutel. Lahutus aga suurendab mehe enesetapuriski kaks korda, jäi kõlama Põlvamaa VIII meesteseminaril.

«Suur osa vanematest meestest sureb aasta jooksul pärast elukaaslase surma,» märkis põhiettekande teinud Sven Tennisberg Tartu Ülikooli Kliinikumi androloogiakeskusest.

Mees ei otsi abi ega pöördu ka arsti poole. Ta ei aruta oma probleeme, pigem eirab neid. Soov olla edukas toob kaasa enneaegse kulumise.

Kuigi poisse sünnib tüdrukutest rohkem, hakkab nende osakaal rahvastikust kolmekümnendatel/ neljakümnendatel eluaastatel järsult kahanema. Nooremas eas põhjustavad meie hulgast enneaegset lahkumist vigastused, vägivald, joobes sõiduki juhtimine jms. Alles vanemas eas astuvad mängu südamehaigused ja kasvajad.

«Mees ei otsi abi ega pöördu ka arsti poole. Ta ei aruta oma probleeme, pigem eirab neid. Soov olla edukas toob kaasa enneaegse kulumise. Mehed on ka altimad uusi kahjulikke aineid proovima ning neil on suurem tõenäosus joomahoogudeks. Ka toitumisharjumused pole kiita: portsjonid võetakse ette suured, samas ei pöörata toiteväärtusele suuremat tähelepanu,» märkis Tennisberg.

Kui arsti poole lõpuks siiski pöördutakse, siis kõige sagedamini eesnäärmehaiguste, seksuaalhäirete ning põletike tõttu, samuti soovitakse testida oma viljakust.

Enamus riskiteguritest on ennetatavad

Androloogide andmeil on mehe spermatosoidide arv viimase 60 aastaga vähenenud kaks korda. «7,6 protsenti noorukitest jõuab meheikka oluliselt langenud viljakusega. Lisaks on ohutsoonis 13,7 protsenti. Samas on enamus viljakuse riskiteguritest ravitavad või annetatavad,» märkis Tennisberg.

Vähemalt 25 protsendi seksuaalhäirete põhjused on psühholoogilist laadi. Erektsioonihäiretele tasub tähelepanu pöörata ainuüksi seetõttu, et need tekivad enamasti viis kuni seitse aastat enne südameisheemiatõve ilmnemist.

Viljatuse puhul on põhjus nii mehes kui naises 50 protsendil juhtudest, ülejäänud juhtudel jagunevad põhjused laias laastus pooleks. Kui eesnäärmevähk ohustab valdavalt üle 50-aastaseid mehi, siis munandivähk märksa nooremaid. Statistika on näidanud, et mida rohkem haridust, seda pikem eluiga.

Põhilised ohutegurid

Põhiliste riskifaktoritena nimetas Tennisberg suitsetamist, alkoholi liigtarvitamist, istuvat eluviisi, rasvumist. Nädalas soovitas meestearst kas ujuda neli kilomeetrit, kõndida aktiivselt 15 kilomeetrit, joosta, suusatada või sõita jalgrattaga. «Eesmärk on koguda igas päevas vähemalt 30 kehaliselt aktiivset minutit päevas,» toonitas Tennisberg. Ka suitsetamist ei ole kunagi hilja maha jätta. «Juba viis kuni seitse aastat pärast seda hakkab endise suitsetaja oodatav eluiga lähenema mittesuitsetaja omale,» mainis androloog.

Kurmet Karsna pani mehed tõsiselt pingutama

Pärast loengut suundus ligemale 30 meest Räpina Aianduskooli võimlasse, kus tehti Kurmet Karsna juhendamisel ringtreeningut. Seejärel võis iga mees valida, kas osaleb kokanduse, Itaalia veinide tundmise või dekoreerimise töötoas. Söögitegemist juhendas Mooste Viinavabriku kokk Reet Siilbek.

Allikas: Põlvamaa ajaleht Koit, nr. 117, 14 oktoober 2014