3 meestehaigust, mida sa võiksid teada

Käesolevas artiklis toome välja kolm olulist meestespetsiifilist haigust, millest mõnda ei saa endiselt kõva häälega välja öeldagi. ? Sellegipoolest on oluline neid ära tunda ja osata nendega õigesti tegeleda.

1. Eesnäärmehaigused – puudutavad kõiki mehi

Eesnääre on umbes kastanimuna suurune organ mehe alakehas, mis hakkab erinevaid vaevuseid tekitama alates 20. eluaastast ning niimoodi elu lõpuni. Kõigepealt prostatiit (u 20. eluaastates), eesnäärme healoomuline suurenemine (al 50. eluaastast) ning eesnäärmevähk (80% 80-aastastest meestest).

Nende haiguste varajaseks avastamiseks on oluline käia meestearsti või uroloogi juures kontrollis, sest haiguse õigeaegsel avastamisel on arstil võimalik rohkem ära teha. Ravimata eesnäärmehaiguseid loetakse viljatuse kui ka eesnäärmevähi riskifaktoriteks.

Eesnäärmehaiguste kohta soovitame lugeda lähemalt Eesti Vähiliidu leheküljelt meestetervis.ee – sealt leiate põhjaliku info nii kaebuste, diagnoosimise kui ka ravi kohta.

2. Erektsioonihäire – nii noorematel kui vanematel meestel

Noortel meestel on sageli erektsioonihäire põhjuseks sooritusärevus (performance anxiety). Seda esineb seksuaalelu alguses ning näiteks uue seksuaalpartneri puhul. Õnneks on seda võimalik kergesti lahendada.

Erektsioonihäireks loetakse seda, kui peenis ei saavuta piisavat jäikust või ei ole piisavalt püsiva jäikusega vahekorra õnnestunud läbiviimiseks. Seda probleemi esineb rohkem vanematel meestel.

Erektsioonihäire põhjuseid võib olla mitu, kuid neile kõigile on olemas lahendused. Noorematel meestel on sageli mureks sooritusärevus (uus partner, seksuaalelu algus). Vanematel meestel põhjustavad probleeme peenise veresoonte kahjustused (ebatervislikud eluviisid, suitsetamine).

? Erektsiooniga seotud küsimustes võib julgesti pöörduda meestearsti või seksuoloogi poole. Meeste seksuaalfunktsiooni häiretega tegelemine on nende igapäevane töö ning nad aitavad sind kindlasti.

Erektsioonihäire puhul on enamasti lahenduseks vastavalt vajadusele kasutatav ravi tablettidega (retseptiravimid). Selliste ravimite kasutamiseks ei pea ootama täieliku impotentsuseni. Ravimit võib kasutada “soorituse parandamiseks” ka siis, kui erektsioon ei ole sinu hinnangul piisavalt püsiv või piisava jäikusega seksuaalvahekorra rahuldavaks läbiviimiseks. Patsient ei pea arsti vastuvõtus kuidagi täiendavalt tõestama, et tal on erektsiooni pärast mure.

Erektsiooni aitavad parandada ka eluviisimuutused – korralik toitumine, aktiivne liikumine (sport), piisav puhkeaeg (seal hulgas piisav ööuni), suitsetamisest loobumine ja alkoholi tarvitamise piiramine.

Loe lähemalt, kust saada erektsioonihäire ravimeid (ja retsepti)

3. Enneaegne seemnepurse

49%-l enneaegse seemnepurske probleemiga meestest on seemnepurse vähemalt mõnel korral toimunud juba enne tuppe sisenemist.

Enneaegne seemnepurse tähendab seda, et ejakulatsioon toimub enamasti enne penetratsiooni, vahetult või kuni 1. minuti jooksul pärast penetratsiooni. Iseloomulik on ka see, et mehel puudub kontroll ejakulatsiooni üle – võimetus seda soovi korral edasi lükata.

Enneaegne seemnepurse on kõige levinum seksuaalfunktsiooni häire alla 60-aastaste meeste seas. Sellega on kokku puutunud pea iga 5. mees. Ühtlasi on tegemist ühe kõige aladiagnoosituma ja alaravituma meestehaigusega.

Millal on põhjust muretseda? Kui seemnepurse toimub sama partneriga (vähemalt kolme järjestikkuse vahekorra jooksul) kontrollimatult ning kiiremini kui 1 minuti jooksul ning see põhjustab rahulolematust vahekorraga.

Muretsemiseks ei ole põhjust, kui tegemist on uue partneriga, seksuaalne läbikäimine harv või esmakordne (seksuaalelu algus). Samuti ei ole põhjust muretseda, kui mõlemad paarisuhte osapooled on sellise – iseloomult kiire – vahekorraga väga rahul.

Retseptiravimitega on võimalik vastupidavusaega penetratsioonist seemnepurskeni pikendada kuni neli korda.

Loe lähemalt, mis on enneaegne seemnepurse ja kuidas seda ravida.

? Erektsioonihäire või enneaegse seemnepurske esinemisel pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse.