Missugused on erektsioonihäire ravimite peamised erinevused

Erektsioonihäire ravimid on mitmel pool maailmas – näiteks Poolas, Inglismaal, Uus-Meremaal – saadaval apteegis ilma retseptita. Peamiselt selleks, et välistada vajadust osta ravimeid kahtlastest kohtadest. Kuna seni on ravimeid saanud ainult retseptiga, siis ei tea kasutajad sageli kuigi hästi, mille poolest need ravimid üksteisest erinevad. Sel põhjusel tegimegi lihtsa ülevaate nende ravimite peamistest erinevustest.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA4.

Kõrvaltoimed

Erektsioonihäire ravimite levinumad kõrvaltoimed on toimeainegrupi spetsiifilised. See tähendab, et levinumad kõrvaltoimed on kõigil ravimitel samad, kuid osadel ravimitel need lihtsalt avalduvad tugevamini. Näiteks kui ühe ravimiga on ninakinnisus 1% kasutajatest, siis teisega 10%.

Levinud kõrvaltoimed on peavalu (9-16% patsientidest), ninakinnisus (1-10%), nägemishäired (0-2%) ja näopunetus (4-12%). Osadel ravimitel ka selja- (7%) ja lihasvalud (6%). Missugused kõrvaltoimed täpselt avalduvad, see sõltub väga konkreetsest kasutajast ja toimeainest.

Kõige rohkem häirib mehi tavaliselt see, kui ravimi võtmise järel tekib näopunetus ja õhetus. Kõrvaltoime tekkimisel tuleks sellest kindlasti enda arstiga rääkida.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA5.

Toime kiirus ja püsivus

Olgu alustuseks öeldud, et erektsioonihäire ravimid ei toimi ilma seksuaalse erutuseta. Erektsioonihäire ravimid on erineva toimeajaga. Osade ravimite toime algab väga kiiresti (näiteks 15-30 minutiga). Teistel ravimitel tuleb toime algust oodata kuni 2 tundi. Sellekohane info on leitav ravimi omaduste kokkuvõttest ravimiregistrist.

Kiire toime algusega ravimid sobivad meestele, kes ei planeeri seksuaalvahekorda pikalt ette.

📌 Erektsioonihäire esinemisel pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse.

Samuti on väga erinev toime kestus. Osade ravimite toime püsib 4-6 tundi, teistel 6-12 tundi, kolmandatel isegi kuni 36 tundi (niinimetatud weekender). Missugune on kõige sobivam, peab otsustama patsient ise.

See, kui “tugevalt” ravimi toime avaldub, sõltub konkreetsest patsiendist ja tema erektsioonihäire tõsidusest. Kui peenise veresooned on juba väga kahjustunud (nt suitsetamise tõttu), siis ei pruugi ravimid üldse piisavalt efektiivsed olla.

Hind

Ravimid on väga erineva hinnaga. Maksimumannuste võrdluses on ühe tableti hind vahemikus 2.25 € kuni 12.95 €. Hind sõltub toimeainest ning sellest, kas tegemist on originaalravimi või geneerikuga (koopiaravim).

Vaata erektsioonihäire ravimite hindu ja nimetusi Ravimiinfo.ee leheküljelt.

Kallim ravim ei toimi tingimata paremini ning tavaliselt leitakse selles kategoorias endale kõige sobivam ravim proovimise teel. Sobivus tähendab antud juhul seda, et kasutaja on rahul toime kestusega ja tal ei esine häirivaid kõrvaltoimeid.

Kuna tegemist on retseptiravimitega, siis tavainimesele (kes ei ole arst või apteeker) ei ole lubatud nendest ravimitest täpsemalt rääkida.

Foto: Kyle Bearden / Unsplash