Healoomuline eesnäärme suurenemine

Võimalik ainult meestel

Healoomuline eesnäärme suurenemine on protsess, mis toimub ainult meeste kehas. Põhjus on lihtne – naistel sellist eesnääret ei ole. Kuna eesnäärme suurenemisega seotud urineerimishäirete levimus on suhteliselt kõrge – igal teisel üle 50 aastasel mehel – siis on oluline sellest ka rääkida.

📌 TEE LIHTNE TEST: Kui Sul on probleeme urineerimisega, võib see viidata healoomulisele eesnäärme probleemile. Tee siinsamas lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.

Mis on eesnääre ?eesnaarme_joonis

Normaalselt on eesnääre pisike organ mehe kehas, umbes kastanimuna suurune ja kujuline, asub põie all ning ümbritseb osa kusetorust. Eesnäärme roll on osaleda kusemis- ja seemnepurskeprotsessides. Lisaks on eesnäärmel oluline roll seemnevedeliku tootmises – eesnäärmesekreet moodustab seemnevedeliku koguhulgast umbes ühe kolmandiku. Eesnäärmesekreedi ülesanne on aktiviseerida spermatosoide ning kaitsta neid naise suguteedes, samuti sisaldab eesnäärmesekreet mitmeid aineid, millel on sugutrakti kaitsev toime mikroobide ja põletiku suhtes.

Urineerimishäired

Kuna eesnääre ümbritseb kusetoru, siis oma suurenemisega toob ta kaasa kusemishäired. Seda võib lihtsalt ette kujutada nii, et kusetoru on voolik ja eesnääre surub seda kinni. Selle tulemusena ei pääse vedelik (uriin) enam nii vabalt ja nii suure survega kehast väljuma kui oleks vaja. See aga toob kaasa erinevaid kusemistakistuse ja kusemisärrituse nähtusid.

Tüüpilised kusemistakistuse nähud on:
1. nõrk (nõrgenenud) kusejuga – normiks loetakse enamasti üle 1 m pikkust kusekaart. Kui kaar on alla poole meetri tuleks ennast kindlasti kontrollida;
2. kusemise alustamine võtab aega ja selleks peab punnitama;
3. katkendlik kusevool ja järeltilkumine peale kusemist;
4. põie mittetäielik tühjenemine.

Tüüpilised kusemisärrituse nähud on:
1. sage kusemine – haiguslikuks loetakse kui mees peab kusel käima sagedamini kui 2 tunni tagant;
2. öine kuselkäimine;
3. pakiline urineerimisvajadus, mida on raske edasi lükata.

Levimus

Healoomuline eesnäärme suurenemisega seotud kusemishäirete sagedus kasvab vanuse tõustes. Eesnäärme healoomulist suurenemist esineb 20% meestest vanuses 41-50 eluaastat, 50% vanuses 51-60 eluaastat ja üle 80-aastastel meestel juba enam kui 90%.

Kusemishäirete küsimustik

Selleks, et häirete tõsidust hinnata on välja töötatud küsimustikud. Kusemishäirete küsimustik (IPSS) on kõige olulisem uuring healoomulise eesnäärme suurenemise diagnoosimisel ja eriti ravivalikute tegemisel.

Tee lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.