Enneaegne seemnepurse

Enneaegne seemnepurse on kõige levinum seksuaalfunktsiooni häire alla 60-aastaste meeste seas. Sellega on kokku puutunud pea iga 5. mees. Ühtlasi on tegemist ühe kõige aladiagnoosituma ja alaravituma meestehaigusega.

Enneaegse seemnepurskega meestel on võimalik pöörduda nõu saamiseks meestarsti või seksuoloogi poole, kes selliste küsimustega igapäevaselt tegelevad.

49% ESP-probleemiga meestest kinnitab, et vähemalt aeg-ajalt toimub neil seemnepurse juba enne penetratsiooni.

Enneaegne seemnepurse (ESP)

Tegemist on kõige levinuma seksuaalhäirega alla 60-aastaste meeste seas, millega on statistiliselt kokku puutunud iga 5. mees. Vanematel meestel on levinuimaks probleemiks erektsioonihäire. Samaaegselt on ESP näol tegemist ühe kõige aladiagnoosituma ja alaravituma meestehaigusega. Selle osakaal (nooremas vanusegrupis) on suurem kui nendel, kes kannatavad erektsioonihäirete all.

Märkimisväärne osa (20-30%) meestest kannatavad ESP sümptomite või häire esinemise all kuid vähesed (umbes 0%) neist pöörduvad oma murega arsti vastuvõtule.

Mehe normaalne seksuaalne refleks on protsesside jada, mis algab seksuaalse stimulatsiooniga ja kulmineerub seemnepurskena.

Enneaegse seemnepurske (ESP) probleemiga meestel on kogu seemnepurske jada oluliselt lühem, kiiremini ilmnev ja kontrollimatum kui meestel, keda see seksuaalhäire ei puuduta. Täpsemalt koosneb see jada väga lühikesest erutusfaasist, suhteliselt normaalsest erektsioonist ning ülikiirest seemnepurskest ja orgasmist.

📌 Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse. Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.

Seemnepurske enneaegsusele on iseloomulik:

  • Lühike aeg tuppe sisenemisest seemnepurskeni (kuni 1 minut), teaduslikult nimetatuna „aeg penetratsioonist ejakulatsioonini“ (ingl k Intravaginal Ejaculatory Latency Time ehk IELT). 49% ESP-probleemiga meestest kinnitab, et vähemalt aeg-ajalt toimub neil seemnepurse juba enne tuppe sisenemist.
  • Madal kontroll seemnepurske toimumise üle (ja võimetus seda edasi lükata).
  • Tusatunde, häirituse või teiste negatiivsete tunnete kogemine või intiimsuse ja seksi vältimine.

Osadel meestest võib seemnepurse toimuda juba eelmängu ajal, enne suguti tuppe sisenemist või kohe esmasel kokkupuutel tupega (nn ejakulatsioon ante portas). 49%-l enneaegse seemnepurske probleemiga meestest on seemnepurse vähemalt mõnel korral toimunud juba enne tuppe sisenemist.

Kontrolli omamine seemnepurske toimumise üle on oluline õnneliku paarisuhte jaoks.

Enneaegse seemnepurske (ESP) klassifikatsioon

Eluaegne ESP

See on enam levinud ning esineb umbes 65% juhtudest. Võib ilmneda juba esimese seksuaalvahekorra käigus. Eluaegset ESP-d iseloomustavad järgmised näitajad:

  • ilmnemine esimesel (või peaaegu esimesel) vahekorral;
  • püsib kogu elu ning vanuse suurenemisega olukord tõenäoliselt halveneb;
  • seemnepurse ilmneb liiga kiiresti (90%-l juhtumitest enne esimest minutit);
  • seemnepurse ilmneb liiga kiiresti kõikide (või peaaegu kõikide) vahekordade ajal;
  • seemnepurse ilmneb liiga kiiresti kõikide (või peaaegu kõikide) partneritega.

Omandatud ESP

See ESP vorm on vähem levinud. Omandatud ehk sekundaarne ESP ilmneb äkitselt või aegamisi ühel eluetapil, kuigi eelnevalt on mehel olnud seemnepurske üle täiesti normaalne kontroll.

Omandatud ESP võib olla seotud endokriinsüsteemi (nt hüpertüreoidism) või uroloogiliste haigustega, anatoomiliste seisunditega (nt lühike eesnaha kida, peenisepea liigtundlikkus, fimoos ehk kitsas eesnahk jne), psühholoogiliste või lähisuhte probleemidega, traumaatiliste seksuaalkogemuste või ravimi kõrvaltoimega.

ESP tekke üheks riskifaktoriks võib olla prostatiit (eesnäärme põletik). Prostatiidi ravimine (nt antibiootikumidega) taastab tavaliselt ka normaalse kontrolli seemnepurske üle, kuid pikaldane ravimata põletik võib seda probleemi suurendada.

Üks omandatud ESP vormidest on nn olukorrapõhine ESP. Olukorrapõhine ESP ei esine alati (või peaaegu alati) vaid ühe kindla partneriga. Sellisel juhul võib põhjuseid otsida olukorra, partneri, suhte või muude asjaoludega seonduvatest psühholoogilistest probleemidest.

📌 Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse. Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.

Enneaegse seemnepurske ravi ja lahendused
Korduma kippuvad küsimused seoses enneaegse seemnepurskega