Enneaegne seemnepurse

Enneaegne seemnepurse on kõige levinum seksuaalfunktsiooni häire alla 60-aastaste meeste seas. Sellega on kokku puutunud pea iga 5. mees. Ühtlasi on tegemist ühe kõige aladiagnoosituma ja alaravituma meestehaigusega.

Enneaegse seemnepurskega meestel on võimalik pöörduda nõu saamiseks meestarsti või seksuoloogi poole, kes selliste küsimustega igapäevaselt tegelevad.

  1. Mis on enneaegne seemnepurse (ESP)
  2. Klassifikatsioon
  3. Enneaegse seemnepurske ravi ja lahendused
  4. Müüdid ja tegelikkus
  5. Korduma kippuvad küsimused

49% ESP-probleemiga meestest kinnitab, et vähemalt aeg-ajalt toimub neil seemnepurse juba enne penetratsiooni.

Mis on enneaegne seemnepurse (ESP)

Tegemist on kõige levinuma seksuaalhäirega alla 60-aastaste meeste seas, millega on statistiliselt kokku puutunud iga 5. mees. Vanematel meestel on levinuimaks probleemiks erektsioonihäire. Samaaegselt on ESP näol tegemist ühe kõige aladiagnoosituma ja alaravituma meestehaigusega. Selle osakaal (nooremas vanusegrupis) on suurem kui nendel, kes kannatavad erektsioonihäirete all.

Märkimisväärne osa (20-30%) meestest kannatavad ESP sümptomite või häire esinemise all kuid vähesed (umbes 0%) neist pöörduvad oma murega arsti vastuvõtule.

Mehe normaalne seksuaalne refleks on protsesside jada, mis algab seksuaalse stimulatsiooniga ja kulmineerub seemnepurskena.

Enneaegse seemnepurske (ESP) probleemiga meestel on kogu seemnepurske jada oluliselt lühem, kiiremini ilmnev ja kontrollimatum kui meestel, keda see seksuaalhäire ei puuduta. Täpsemalt koosneb see jada väga lühikesest erutusfaasist, suhteliselt normaalsest erektsioonist ning ülikiirest seemnepurskest ja orgasmist.

📌 Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse. Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.

Seemnepurske enneaegsusele on iseloomulik:

  • Lühike aeg tuppe sisenemisest seemnepurskeni (kuni 1 minut), teaduslikult nimetatuna „aeg penetratsioonist ejakulatsioonini“ (ingl k Intravaginal Ejaculatory Latency Time ehk IELT). 49% ESP-probleemiga meestest kinnitab, et vähemalt aeg-ajalt toimub neil seemnepurse juba enne tuppe sisenemist.
  • Madal kontroll seemnepurske toimumise üle (ja võimetus seda edasi lükata).
  • Tusatunde, häirituse või teiste negatiivsete tunnete kogemine või intiimsuse ja seksi vältimine.

Osadel meestest võib seemnepurse toimuda juba eelmängu ajal, enne suguti tuppe sisenemist või kohe esmasel kokkupuutel tupega (nn ejakulatsioon ante portas). 49%-l enneaegse seemnepurske probleemiga meestest on seemnepurse vähemalt mõnel korral toimunud juba enne tuppe sisenemist.

📌 Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse. Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.