Müüdid ja tegelikkus

Peaaegu kõikide seksuaalhäirete ja eriti enneaegse seemnepurske kohta on ringlemas mitmeid eelarvamusi, müüte ja valearvamusi, mis tihtipeale hoiavad inimest tagasi arstile pöördumast. Üsna sageli on eksiarvamused tõega läbipõimunud.

Selle peatüki eesmärgiks on tuua selgust mõningatesse ESP põhjuste ja lahendustega seotud teemadesse. Järgnevalt on toodud valik müütidest ja “tõdedest”.

? Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse (Tallinnas, Tartus, Pärnus). Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.

Müüt: Liiga kiire masturbeerimine võib esile kutsuda enneaegse seemnepurske ja/või aitab see mehel kauem vastu pidada

Tegelikkus: Vahekorrale eelnev masturbeerimine võib küll ajutist leevendust pakkuda, kuid pikemas perspektiivis toob see endaga kaasa hoopis enneaegse seemnepurske (ESP) probleemi süvenemise. Masturbeerimisega ignoreeritakse või nõrgestatakse teadlikult seksuaalset tundlikkust, mida mees peab enneaegse seemnepurske takistamiseks hoopis paremini kontrollima õppima. Veelgi enam ─ halb masturbatsioon, st pidev kiirustamine tippujõudmise eesmärgil võib veelgi seemnepurske kontrollimehhanismide arengut takistada.

Masturbeerimine enne seksuaalvahekorda on üks nn käitumuslikust eneseravi tehnikatest ja laialdaselt levinud noorte meeste seas. Põhjused, mida teoorias võib selle meetodi kasuks esile tuua on seotud faktiga, et masturbatsioonijärgselt saavutab mees osaliselt parema seemnepurske kontrolli, õppides märkama kõrgema erutustaseme signaale ning hoides oma seksuaalse erutatuse taset alla seemnepurskeni viiva määra. Masturbeerimise järgselt on peenis vähem tundlik, mis aeglustab peenise taastumise järgselt tekkivat seemnepurset.

Siiski puuduvad ametlikud tõestused käitumuslike eneseravivõtete kasulikkusest. Õieti võib kliinilise kogemuse põhjal arvata, et sellised tehnikad ei anna pikaaegset tulemust.

Corona G, Ricca V, Boddi V et al. J Sex Med 2010;7(1 Pt 1):182-191. Rowland DL, Strassberg DS, de Gouveia Brazao CA, Slob AK.J Psychosom Res 2000;48(1):69-77. Corty EW.J Sex Med 2008;5(11):2694-2702. Revicki V et al. Health and Quality of Life Outcomes 2008;6:33. EAU Guidelines 2012.

Müüt: Topeltkondoomide või “delay”-kondoomi kasutamine aitab seemnepurset kauem tagasi hoida

Tegelikkus: Kuigi see meetod võib aeg-ajalt abiks tulla, ei ole tegemist tõelise ja usaldusväärse lahendusega. Tuimestavate toimeainetega kaetud kondoomide kasutamine vahetult enne penetratsiooni ei lükka seemnepurske esinemist edasi ja võib tekitada allergiaid.

Muratore L, Calogiuri G, Foti C et al. Contact Dermatitis 2008;59(3):173-174. Atikeler MK, Gecit I, Senol FA. Andrologia 2002;34(6):356-359.

Müüt: Enneaegne seemnepurse mõjutab paari viljakust

Tegelikkus: Paaril, kellel viljatusprobleemi ei ole, ei põhjusta seda ka enneaegse seemnepurske haigusseisundiga mees. Seemnepurse, isegi varajane, mis ilmneb penetratsiooni ajal ja mitte enne tuppe sisenemist (ejaculation ante portas) on ikkagi viljastusvõimeline. Kui seemnepurse toimub enne peenise tuppejõudmist, tuleks konsulteerida arstiga, kellel tõenäoliselt on varuks soovitusi olukorra lahendamiseks.

Lenzi A, Lombardo F, Jannini EA et al. J Endocrinol Invest 2003;26(3 Suppl):72-76. Lotti F, Corona G, Jannini EA et al. J Sex Med 2012;9(10):2698-2707.

Müüt: Enneaegse seemnepurske põhjuseks võib olla stress

Tegelikkus: Stress vähendab võimet naudingust osa saada, suurendab valu- ja erutusaistinguid ning võib olla ajutise impotentsuse ja enneaegse seemnepurske põhjustajaks. Tõsiasi on ka see, et seksuaalnõustamise kabinette külastavate meeste seas on ärevushäired laialdasemalt levinud.

Psühholoogilised tegurid võivad enneaegse seemnepurske situatsioonile kaasa aidata, kuid üldiselt ei ole need iseseisvateks või peamisteks probleemipõhjustajateks.

Corona G, Petrone L, Mannucci E, Jannini EA et al. Eur Urol 2004;46(5):615-622. Vakalopoulos I, Dimitriadis G, Varnava C, et al. Andrologia 2011;43(5):327-333.

Müüt: Mõningad toidud võivad olla enneaegse seemnepurske põhjuseks

Tegelikkus: Üldiselt ei ole piisavalt tõestusi sellest, et toit võiks kuidagi seemnepurset mõjutada.

Kõik stimuleeriva toimega toiduained võivad esile kutsuda ärevust ning viia potentsiaalselt varase seemnepurske ilmnemiseni. Kuid teadaolevalt ei ole seni ametlikke tõestusi, mis seoks need enneaegse seemnepurske riskifaktoritega.

Müüt: Alkohol, kokaiin, marihuaana ja teised narkootikumid aitavad seemnepurset kauem tagasi hoida

Tegelikkus: Mõned keelatud narkootikumid nagu amfetamiin ja kokaiin võivad tekitada ESP-d. Alkohol võib vahel toimida orgasmi aeglustajana, kuid see on absoluutselt ebaefektiivne raviplaan enneaegse seemnepurske kontrollimiseks ning võib omada ka kahjulikku mõju mehe kontrollivõimele. Mõned teised narkootikumid, nagu näiteks opiodid võivad teinekord seemnepurset pärssida.
Kuid igal juhul peab arvestama teiste tõsiste ja soovimatute kõrvalmõjudega, mis selliste mõnuainete tarbimisega kaasnevad. Enamgi veel, ESP tekitatud psühholoogilistele probleemidele võivad lisanduda sõltuvusest ajendatud psühholoogilised probleemid. Ei ole midagi ohtlikumat kui proovida „ravida“ ESP-d narkootikumide, alkoholi või nende kombineerimise abil.

Hiljutises uuringus seostati ESP-d otseselt tubaka ja keelatud mõnuainete tarvitamisega. Ühes Itaalias läbi viidud uuringus, milles osales 228 noort meest, oli ESP levimus enne narkootikumide kasutamist 37,5%, viidates (nagu mõned autorid spekuleerivad) sellele, et seksuaalhäired või veendumus selle esinemise võimalikkusest võib olla üks meeste seas levinud riskifaktoritest narkootikumide kuritarvitamisel ja sõltuvuse tekitamisel.

American Urological Association. The Management of Premature Ejaculation: A Patient’s Guide. Mialon A, Berchtold A, Michaud PA, Gmel G, Suris JC. Sexual dysfunctions among young men: prevalence and associated factors. J Adolesc Health. 2012 Jul;51(1):25-31. La Pera G, Franco Giannotti C, Taggi F, Macchia T. J Sex Marital Ther 2003;29(2):149-156.

Müüt: Kui mees väga tahab, siis suudab ta oma enneaegset seemnepurset kontrollida. Kõik on kinni tema peas.

Tegelikkus: Mõningad eluaegse enneaegse seemnepurske (ESP) haiguslood on näidanud häiritust ejakulatsiooni serotonergilises kontrollis. ESP probleemiga mehed iseloomustavad olukorda sarnaselt aevastamisega – nad tunnetavad, et see on tulemas, kuid ei saa selle ärahoidmiseks midagi teha.

Seemnepurske vahendamisega seotud mehhanismid on äärmiselt keerulised ning neid kontrollitakse erinevates kehapiirkondades mitmete neurotransmitterite, k.a serotoniini, dopamiini ja norepinefriini poolt. Seejuures peetakse serotoniini neist kõige olulisemaks.

McMahon CG, Jannini E, Waldinger M, Rowland D. J Sex Med 2013;10(1):204-29. Porst, H., et al. Eur Urol,2007;51(3): p. 816-23; discussion 824.

Müüt: Enneaegset seemnepurset võivad põhjustada ülitundlikud suguelundid

Tegelikkus: Kuigi suguelundite tundlikkus võib ESP sümptomite tekkele kaasa aidata, tõdevad eksperdid, et ESP on mitmetahuline haigusseisund, mis hõlmab psühholoogilisi ja suhteprobleeme, suguelundite põletikke, hormoonhäireid ja neuroloogilisi haigusi. Enamgi veel – ESP võib ilmneda mõne teise seksuaalhäire kaastoimel.

McMahon CG, Jannini E, Waldinger M, Rowland D. J Sex Med 2013;10(1):204-29.

Müüt: Enneaegne seemnepurse esineb sagedamini teismeliste ja seksuaalselt kogenematute meeste seas. Vanusega probleem kaob.

Tegelikkus: Enneaegne seemnepurse (ESP) võib ilmneda igas vanuses. See võib areneda igal ajahetkel. ESP võib esile tulla juba esimesel vahekorral kuid ka hoopis hilisemas eluetapis, isegi siis kui eelnevalt, aastate vältel pole probleemi ilmnenud.

Meestel, kes ESP-d ei ravi, tekib suure tõenäosusega krooniline haigusseisund (eluaegne ESP). Pooled ESP probleemiga meestest, kellel esinesid sümptomid juba seksuaalelu algusaegadest peale, ei ole kunagi teistsuguseid seksuaalvahekordi kogenudki. Veelgi enam, vanusega see probleem üldiselt paremuse poole ei muutu. Kahjuks ei ole harvaesinev, et vanemad mehed maadlevad nii ESP kui erektsioonihäiretega (EH).

Porst, H., et al. Eur Urol,2007;51(3): p. 816-23; discussion 824.

Müüt: Enneaegse seemnepurskega saab elada, see probleem ei mõjuta sinu suguelu nii oluliselt

Tegelikkus: Enneaegne seemnepurse (ESP) võib elukvaliteedile mõjuda negatiivselt. Meestel on sageli keeruline rahuneda ja seksuaalvahekorda nautida kui nad muretsevad, et seemnepurse võib toimuda liiga varakult. Samuti ei pruugi partner vahekorrast piisavat rahuldust saada ja võib hakata seksi ja lähedust suuremal määral vältima.

Meestel, keda vaevab ESP probleem on sageli sellega seoses nii palju halbu tundeid, et nad pigem väldivad täielikult sellel teemal suhtlemist. Sellised tunded võivad olla depressioon, häbi, vähene enesekindlus, madal enesehinnang ning seksuaalse tegevuse vältimine, kui nimetada vaid mõnda.

Pikalt kestev ESP viib lõpuks suuremate probleemideni partnerite vahel ning sageli lõhub suhted sootuks.

Limoncin E, Tomassetti M, Gravina GL et al. J Urol 2012 Nov 6. Epub ahead of print. Riley A, Riley E, Int J Clin Pract 2005. 59(12): p. 1482-1487. Revicki, D et al. Health Qual Life Outcomes 2008. 6:33.

Müüt: Partner ei saa enneaegse seemnepurske puhul kuidagi probleemi lahendamisele kaasa aidata; see on vaid mehe enesekontrolli küsimus

Tegelikkus: Enneaegsest seemnepurskest (ESP) rääkimine on esimene samm probleemi lahendamisel. ESP on haigusseisund, mis lisaks erinevates vanusegruppides meestele puudutab ka nende partnereid. Arstid tegelevad selliste probleemidega iga päev ning neil on selle teema kohta palju väärtuslikku infot. Lisaks ravile pakuvad arstid tuge ja nõuandeid, kuid selleks pead sa nendega suhtlema.

Esialgu võib tunduda imelik, et esimene asi, mida paar saab ESP probleemi lahendamisel ette võtta, on teineteisega rääkimine. Paljud naised, kes kahtlustavad, et nende partneril on ESP, väldivad teema tõstatamist soovimatusest partnerit solvata või tema tunnetust mitterahuldavast partnerist veelgi suurendada. Kuid partneriga arutamine pakub vajalikku tuge professionaalse abi otsimiseks ning võib viia tõhusate lahendusteni.

Samamoodi nagu mehi, peetakse ka naisi ESP probleemi all kannatajateks: tuginedes kliinilistele katsetele ja ulatuslikele internetipõhistele uuringutele on kindlaks tehtud, et ESP probleemiga mehe partneril on kõrge seksuaalne häiritus.

Jannini EA, McMahon C, Waldinger MD: Premature ejaculation. Springer, Milan, 2012. Riley A, Riley E, Int J Clin Pract 2005. 59(12): p. 1482-1487. Revicki, D et al. Health Qual Life Outcomes 2008. 6:33. Limoncin E, Tomassetti M, Gravina GL et al. J Urol 2012 Nov 6. Epub ahead of print.

Müüt: Enneaegse seemnepurske puhul lahendused puuduvad

Tegelikkus: Veel hiljaaegu esines seemnepurske edasi lükkamiseks vaid mõningaid võimalusi. Need olid käitumuslikud võtted ja lokaalsed tuimestid.

Tänapäeval on enneaegse seemnepurske (ESP) ravis kättesaadavad ka farmakoloogilised lahendused. Kuid igal juhul on sobivaks hinnanguks, diagnoosiks ja õige lahenduse leidmiseks vaja nõu küsida arsti käest.

Riley A, Riley E, Int J Clin Pract 2005. 59(12): p. 1482-1487. Revicki, D et al. Health Qual Life Outcomes 2008. 6:33.

? Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse. Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.
  1. Mis on enneaegne seemnepurse (ESP)
  2. Klassifikatsioon
  3. Enneaegse seemnepurske ravi ja lahendused
  4. Müüdid ja tegelikkus
  5. Korduma kippuvad küsimused