Sooritusärevus noorel mehel

Kui noorel mehel on raskusi erektsiooni säilitamisega penetratsiooni või vahekorra ajal, siis on tõenäoliselt tegemist sooritusärevusest tingitud erektsioonihäirega. Sellele on olemas lihtsad lahendused.
Sooritusärevuse puhul võib erektsioon ära kaduda kõige vajalikumal hetkel.

Süüdi on stressihormoon adrenaliin

Hästi lihtsustatult võib seda seletada järgmiselt: Põnevust tekitavas olukorras (näiteks seksuaalvahekord) vallandub kehas adrenaliin (see on stressihormoon). Tuntuimaks adrenaliini vabastavaks emotsiooniks on hirm. Adrenaliin ahendab veresooni ning kahjuks ahendab see ka peenises olevaid veresooni. Selle tulemusena erektsioon kaob (selgituseks vaata kuidas erektsioon tekib).

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA4.

Isegi juhul, kui muudes olukordades (nt eelmängu ajal või partneriga lihtsalt koos olles) on erektsioon hästi püsiv ja kergesti tekkiv, siis sooritusärevuse puhul võib see olulisel hetkel ära kaduda – näiteks penetratsiooni ajal või vahetult enne penetratsiooni.

? Erektsioonihäire esinemisel pöördu arsti vastuvõtule Seksuaaltervise Kliinikusse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse.

Levinud lahenduseks sellisel puhul on ka noortel, nt seksuaaleluga alustavatel meestel, suukaudsete erektsioonihäire ravimite kasutamine (ajutiseks) erektsiooni toetamiseks. Need on eranditult retseptiravimid, mis aitavad parandada verevoolu peenisesse. Läbi selle tekitavad need paremini püsiva ja piisava jäikusega erektsiooni (eeltingimuseks vajalik seksuaalne erutus). Eelistatud oleksid kiire toime algusega ravimid, mida saab võtta vahekorra ajal ning mille toime algab ~10 minutit pärast sissevõtmist. Esimeste õnnestnud vahekordade järel ravimi kasutamiseks sageli enam vajadust ei ole.

Kuigi enne vahekorda võib erektsioon olla olemas, siis sooritusärevuse puhul võib see olulisel hetkel ära kaduda – näiteks penetratsiooni ajal või vahetult enne penetratsiooni.
Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA5.

Kuidas jõuda lahenduseni?

Pöördu julgelt arsti vastuvõtule. Eelistatult meestearsti või seksuoloogi poole, kelle jaoks on selliste küsimuste lahendamine igapäevane töö. Kui räägid talle, et sul võib olla sooritusärevusest tingitud erektsioonihäire, siis vägagi tõenäoliselt leiate positiivse lahenduse. Tasulise vastuvõtu jaoks ei ole perearsti saatekirja vaja ning järjekorrad lühikesed. Proovi kindlasti!

Tallinnas ja Tartus on võimalik kuni 24 aastastel noormeestel pääseda tasuta meestearsti vastuvõtule ka noorte nõustamiskabinettides. Tartus võtab vastu dr Paul Korrovits ja Tallinnas dr Kristjan Pomm.

Nõuanne! Kui sa arvad, et seda on sul raske öelda, siis kirjuta see “sooritusärevus” näiteks paberile. Nii ei lähe arsti juures sõnad ärevusest sassi. See on täiesti okei. Meestearsti juures ei ole vaja kuidagi täiendavalt tõestada, et sul sellega mure on.

Loe lisaks