Movember on meeste tervisele suunatud kampaania, mille nimi tuleneb sõnadest vuntsid (inglise keeles moustache) ja november.

Movember on ellu kutsutud põhjusel, et mehed pööravat enda tervisele liiga vähe tähelepanu. Kampaania fookuses on läbi aastate olnud neli peamist teemat:

  • Meheks olemine
  • Eesnäärmevähk – mida mehed vanuses 45+ peaksid tegema
  • Munandivähk – kuidas end kontrollida
  • Vaimne tervis ja suitsiidiennetus

Eestis kahjuks ei ole ametlikku Movembri partnerorganisatsiooni. Küll aga leiab nende ametlikke kodulehti siit.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA4.

Movembri eesmärk

Vähendada aastaks 2030 meeste enneaegset suremust 25% võrra.

Enneaegne suremus tähendab näiteks surma suitsiidi läbi, liiga hilja avastatud eesnäärme- või munandivähki. 15 tegevusaasta jooksul on Movembri kampaania kogutud vahenditega toetatud üle 1200 erineva meeste tervisega seotud projekti üle maailma.

Movember ja meeste tervis

Mehed surevad keskmiselt 6 aastat varem kui naised aga see ei pea nii olema. Meeste varajasema suremuse põhjused on suures osas ennetatavad. Igaüks saab muuta enda elu tervislikumaks, õnnelikumaks ja pikemaks.

Kuidas? Siin on TOP5 asjad, mida teada ja teha.

 

1. Võta meheks olemiseks aega

Hoia ühendust. Sõbrad on elus tähtsad ja nendega aja veetmine on sulle hea. Saa oma sõpradega kokku regulaarselt ja veeda nendega aega.

2. Räägi ausalt ja avatult, küsi abi, kui seda vajad

Sa ei pea olema asjatundja – psühhiaater või psühholoog – ja sul ei pea olema kõige jaoks vastuseid. Sageli piisab sellest, et olla lihtsalt kohal, kellegi jaoks olemas, kuulata ja pühendada enda aega.
70% meestest ütlevad, et sõbrad võivad arvestada nende toetusega. Samas, ainult 48% ütlevad, et nad võivad enda sõprade abile loota. Seega: mehed on küll enda sõprade ja lähedaste jaoks olemas kuid ise kardavad abi küsida.

3. Tunne numbreid

Alates 50. eluaastast võiks arstiga rääkida eesnäärmevähist ning teha PSA testi. Kui sinu lähisugulastel (isa, onu või vend) on eesnäärmevähki esinenud, siis võiks testi teha juba 45 aastaselt.

Loe lähemalt eesnäärmevähi kohta

4. Tunne enda mune. Lihtne.

Tee endale selgeks, missugune olek on sinu munanditele normaalne. Kontrolli enda munandeid regulaarselt ning kui miski ei tundu päris õige, siis pöördu (meeste)arsti poole.

Munandivähk on sagedaseim 15.-34. aastastel Eesti meestel esinev kasvaja.

5. Liigu, rohkem.

Lisa enda igasse päeva natuke rohkem liikumist. Tegele asjadega, mis tekitavad sulle hea enesetunde.

  • Pea näiteks töist koosolekut jalutades tänaval
  • Sõida rattaga tööle
  • Tule bussilt paar peatust varem maha
  • Lifti asemel kõnni trepist
  • Pargi auto sihtkohast natuke eemale, et tekiks võimalus natukenegi jalutada

Kokkuvõtte kõige olulisemast, mis puudutab Movembrit leiab siit.

Meeste tervisele tähelepanu tõmbamiseks kasvatavad mehed novembris vuntse. Lisa enda pildile Instagramis #vunts ja #MovemberEstonia juurde ning sinu pilt ilmub siia lehele teiste seas.