Märka meest! x Movember

Vaata meestearst Kristo Ausmehe ühe minuti loengut healoomulisest eesnäärme suurenemisest. See on mure, mis puudutab igat teist üle 50-aastast meest.

Mis on healoomuline eesnäärme suurenemine ?

Eesnäärme healoomuline suurenemine on vananemisega kaasnev mehe reproduktiivtrakti muutus, mis hakkab probleeme tekitama tavaliselt peale 35.-40. eluaastat. Uuringute alusel on tõestatud, et enamikel meestel vanuse tõustes eesnäärme kude suureneb.

Kuigi eesnääre ei pruugi suurenemise algjärgus olulisi kaebusi põhjustada, on esmasteks haigusnähtudeks urineerimisega seotud ärritusnähud. Põie tühjendamine ei ole täielik või urineerimine on sagenenud, uriini hulk vähenenud ning lisandunud on öine urineerimine.

bph_animatsioon

Eesnäärme kontroll

Üle 50-aastastel meestel soovitatakse arsti juures eesnääret kontrollida vähemalt üks kord aastas. Nii on võimalik avastada eesnäärme kasvaja varasemas, aeglase kasvu faasis ning arstidel on võimalik mehe jaoks rohkem ära teha. Kahjuks pöördutakse arsti poole sageli alles viimases hädas.

Kuidas ravida ?

Veel paarkümmend aastat tagasi oli suurenenud eesnäärme ainsaks ravivõimaluseks eesnäärme osaline eemaldamine. Täna saab seda haigust ravida väga erinevate ja oluliselt väiksemaid kõrvaltoimeid andvate ravimeetoditega: taimeravi ehk fütoteraapia (nõrgemate sümptomite puhul), tablettravi, kirurgiline ravi.

Tee siinsamas lihtne test ning saad teada, kas tasuks ennast ka arsti juures kontrollida.

tee_lihtne_test