Kas elustiil võib mõjutada erektsiooni ?

Vastab meestearst Kristjan Pomm:

Meeste vanema ea seksuaalterviseprobleemidest on erektsioonihäire üks sagedasimaid põhjusi, mis paneb mehe otsima abi ravimitest ja pöörduma arsti poole ning kindlasti enam kui pooled mehed vanuses üle 50. eluaasta on olnud olukorras, kus erektsioon ei ole piisav või puudub täiesti ning suguühe on seeläbi, kas oluliselt raskendatud või võimatu. Vanusega võib erektsiooni saavutamise võime nõrgeneda ja paljuski sõltub see ka mehe enda tervisekäitumisest.

Võimatu on mainimata jätta suitsetamist, alkoholi liigtarvitamist ja vähest füüsilist aktiivsust ning ülekaalu erektsioonihäiretega seoses. Kui noores eas ei pruugi need tegurid seksuaalsust pärssida, siis vanemas eas, ennekõike just pikaajalise/kroonilise probleemina on need olulised riskitegurid nii südame-veresoonkonnahaiguste kui seeläbi ka erektsioonihäirete tekkes.

Ülekaal ja meessuguhormooni tase on otseses seoseskõrge kehakaalu korral muutub mehe hormonaalne regulatsioon ja meessuguhormooni tase langeb. Vähenenud hormoonitase aga põhjustab väsimust, kurnatust, raske on keskenduda, langeb suguiha ning kaasneda võivad ka erektsioonihäired. Krooniline ülemäärane alkoholi tarvitamine rikub mehe munandite talitust ja toimib toksiliselt munandites paiknevatele Leydigi rakkudele, mis on seotud meessuguhormooni tootmisega. Alkohol muudab ka hormoontasakaalu ja ainevahetust, mis viib omakorda viib meessuguhormooni taseme alla ning kõrgeneb naissuguhormooni taset. Sellisel juhul võib erektsioonihäirete ravimitest küll abi olla aga kui mees ise kehakaalu langetamiseks midagi ette ei võta ja oma kahjulikke harjumusi ei muuda, siis püsivat tulemust loota ei saa.

Väga suur stress ja meeleoluhäired, depressioon, ärevus, on samuti seotud nii erektsioonihäirete kui alanenud suguihaga. Igati tasakaalus elu, hea suhe oma partneriga ja mõistlik elurütm, kus on tasakaalus nii aeg tööle, perele kui huvitegevustele ja ööunele on seeläbi üheks oluliseks seksuaaltervise nurgakiviks.

Meestearst vastab seitsmele sagedamini esinevale küsimusele meeste seksuaaltervise kohta. Vaata ka teisi vastuseid:

  1. Mis on erektsioonihäirete põhjuseks ?
  2. Kas erektsioonihäire võib olla seotud mingite muude haiguste raviks kasutatavate ravimitega ?
  3. Kas elustiil võib mõjutada erektsiooni ?
  4. Mis on enneaegne seemnepurse ?
  5. Mis on seksuaaltervise keerukaim probleem ?
  6. Kuhu poole pöörduda seksuaaltervisega seotud muredega ?
  7. Kahtlustan, et mul on sugulisel teel leviv haigus ?