Mis on enneaegne seemnepurse?

Vastab meestearst Kristjan Pomm:

Kaasajal seostataks mehe oskust või võimet kontrollida oma seemnepurset ja seda edasi lükata kui ühte tegurit, mis on iseloomulik suurema naudingulisuse ja intiimsusega suguühtele ning tegemist on kõige sagedasema meeste seksuaalhäirega, esinedes 20-30% meestel.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA4.
📌 Enneaegse seemnepurskega pöördu arsti vastuvõtule Arstlikku Perenõuandlasse või Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinikusse (Tallinnas, Tartus, Pärnus). Retseptiravimiga on võimalik vastupidavusaega (penetratsioonist kuni seemnepurskeni) pikendada kuni neli korda.

Enneaegse seemnepurske ühene tekkepõhjus on ebaselge, kuid selle esinemist mõjutavad ärevus, peenise ülitundlikkus ja seda on seostatud ka virgatsaine serotoniini retseptori väärtalitusega.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA5.
Mehe seksuaalse refleksi tsükkel normaalsel ja ESP-ga mehel

Konsensuslikult tuleb enneaegse seemnepurske diagnoosimisel lähtuda kolme kriteeriumist:

  1. seemnepurske saabumise kiirus suguühtes, kiiremini kui 1 minut pärast sisenemist;
  2. korduv kiire seemnepurske esinemine ühe ja sama partneriga;
  3. kiire seemnepurskeajaga seostuv partneri/te ühe- või mõlemapoolne rahulolematus sugueluga.

Kas peaksid arsti poole pöörduma? Kui kahtled, siis tee lihtne test, mis aitab sul aru saada, kas sind enneaegse seemnepurske probleem puudutab või ei.

Alusta testi

Enneaegset seemnepurset (ESP) liigitakse veel ka eluaegseks (primaarne) ja omandatuks (sekundaarne). Eluaegne ESP moodustab u 65% kõikidest juhtumitest ja on krooniline haigusseisund. Omandatud ESP algab mingil eluetapil ja võib olla mõne teise haiguse sümptom. Olulist rolli võivad mängida ka anatoomilised iseärasused, psühholoogilised või lähisuhte probleemid, traumaatilised seksuaalkogemused või ravimi kõrvaltoimed, kaasuvad haigused.

Väga lühike seemnepurskeni jõudmise aeg esineb sageli nooremas eas meestel ja/või uue partneriga suhtesse astumise puhul, mida võib pidada füsioloogiliseks ja normiks, mis leevendub aja möödudes, kogemuse ja suhte arenedes. Samas võib nn omandatud enneaegse seemnepurske probleem olla tingitud näiteks põletikest kuse-suguteedes, sh prostatiidist, kilpnäärme haigustest. Seoseid on leitud ka ülekaalu ja üldise kehva tervise ning enneaegse seemnepurske vahel.

Vajadusel saab enneaegse seemnepurske korral abi otsida arsti juurest, et saada nõu olemasolevate ravimite ja muude ravivõtete osas.

Loe lähemalt enneaegse seemnepurske kohta

Meestearst vastab seitsmele sagedamini esinevale küsimusele meeste seksuaaltervise kohta. Vaata ka teisi vastuseid:

  1. Mis on erektsioonihäirete põhjuseks ?
  2. Kas erektsioonihäire võib olla seotud mingite muude haiguste raviks kasutatavate ravimitega ?
  3. Kas elustiil võib mõjutada erektsiooni ?
  4. Mis on enneaegne seemnepurse ?
  5. Mis on seksuaaltervise keerukaim probleem ?
  6. Kuhu poole pöörduda seksuaaltervisega seotud muredega ?
  7. Kahtlustan, et mul on sugulisel teel leviv haigus ?