Kahtlustan, et mul on sugulisel teel leviv haigus?

Vastab meestearst Kristjan Pomm:

Suguhaiguse hirmus või sooviga olla kindel, et selles osas on tervis korras, tuleb mees nii meestearstide, uroloogide, naha- ja suguhaiguste arstide kui ka perearstide vastuvõtule või otsib mõne anonüümse laboriteenuselahenduse, et testid tehtud saaks. Võimalusi selleks on täna mitmeid.

Oluline on meeles hoida, et sugulisel teel levivad haigused ei pruugi endast üldse märku anda ja kaebuste puudumine ei tähenda automaatselt ka haiguse puudumist. Kui on olnud vahekord tundmatu isikuga ja kindlat teadmist tema tervise osas ei ole, siis soovitan pigem ikka haiguste osas kontrollida kui kahtlusega end kiusata.

Suguhaiguste testimiseks kasutatakse enamjaolt, kas vereanalüüsi, uriinianalüüsi või kusetorust võetavat analüüsi ja seda sõltuvalt haigustekitajast ja nö riskiastmest. Kui on olemas risk, ehk siis oldud vahekorras „juhusliku“ partneriga, ja tekkivad kaebused kusemise, seemnepurske osas või ka valulikkus munandites, kipitustunne kusetorus, limajas eritus kusetorust, jne, siis võib see olla üheks sugulisel teel leviva haiguse tunnuseks. Suguhaiguste käsitluses on oluline ka arvestada erinevaid seksuaaleluviise ja nakatumisteid.

Suguliselt teel levivad bakteriaalsed haigused on ravimita juhul mehele riskifaktorid nii eesnäärmepõletiku, viljatuse kui ka muude tervisehädade kontekstis. Riskide võtmisel tuleb kasutada kondoomi või veelgi parem olla kindlas püsisuhtes.

Positiivne on, et paljude Eesti noorte seas on saanud normiks, et uut suhet alustades külastatakse näiteks noorte nõustamiskeskust, veendutakse, et haigusi ei ole ja alles seejärel alustatakse suguelu ilma kondoomi kasutamata. Eestis läbiviidud uuringute järgi on ka nooremate kondoomikasutus juhusuhetes oluliselt kõrgemal tasemel võrreldes keskealiste ja vanemate vanusegrupiga.

Meestearst vastab seitsmele sagedamini esinevale küsimusele meeste seksuaaltervise kohta. Vaata ka teisi vastuseid:

  1. Mis on erektsioonihäirete põhjuseks ?
  2. Kas erektsioonihäire võib olla seotud mingite muude haiguste raviks kasutatavate ravimitega ?
  3. Kas elustiil võib mõjutada erektsiooni ?
  4. Mis on enneaegne seemnepurse ?
  5. Mis on seksuaaltervise keerukaim probleem ?
  6. Kuhu poole pöörduda seksuaaltervisega seotud muredega ?
  7. Kahtlustan, et mul on sugulisel teel leviv haigus ?