Herpes ehk liht-ohatis suguelunditel

Herpesviirusesse nakatumine võib põhjustada villide teket nakatumiskohal. Need võivad muutuda haavanditeks ja hiljem kattuda koorikutega. Kõige tuntum herpese vorm on nn „ohatis”, mis esineb huultel või suu limaskestal.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA5.
Kõige tuntum herpese vorm on nn „ohatis”, mis esineb huultel või suu limaskestal.

Kui herpesviirusest põhjustatud villikesed esinevad suguelunditel või nende ümbruses, siis nimetatakse haigust genitaalherpeseks. Genitaalherpes levib nii suu-, tupe- kui pärakuseksi ajal. Villid võivad tekkida tuppe, pärakusse või nende ümbrusesse, peenisele või munanditele, lisaks võivad suureneda kubeme lümfisõlmed ja esineda valulikku urineerimist. Esimesel korral on haigushoog kõige valulikum, kaasneda võib ka gripilaadne haigestumine palavikuga, hiljem sümptomid vähenevad. Sümptomid kaovad nädala-paari jooksul iseenesest, kuid viirus jääb organismi püsima.

Reklaamide näitamine aitab seda kodulehte töös hoida. SA4.

Sümptomid võivad, ehkki ei pruugi, uuesti ilmuda. Seda juhtub sageli siis, kui organismi vastupanuvõime on näiteks väsimuse, stressi või muude haiguste tõttu nõrgenenud. Enamasti diagnoositakse genitaalherpest vaatluse alusel. Herpesviirust ei saa organismist nö „välja ravida“. On ravimeid, mis herpesviirusest põhjustatud sümptomeid leevendavad ja haigushoogude kordumist vähendavad. Nakatumise allikaks on enamasti herpese villides ja haavandites olev vedelik. Kui ville või haavandeid esineb väljaspool kondoomiga kaitstavat piirkonda, on genitaalherpese ägenemise ajal parem seksist üldse hoiduda, sest kondoom ei pruugi piisavat kaitset pakkuda.

Küsimused ja vastused

Mis see on?
Tekitajaks on viirus, millel on kaks alaliiki: üks tekitab ohatise huultele, teine peamiselt suguelunditele. „tänu” suuseksile on võimlik, et huuleherpes kandub ka suguelunditele. Ainult veerandil nakatunutest tekib herpeetiline lööve, ülejäänutel haigusnähud puuduvad.

Kuidas ja millal avaldub?
Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-7 päeva jooksul pärast nakatumist. Tunnused: esmalt ilmub sügelev laiguke. Sellejärgselt tekivad väikesed villikesed, mis kiiresti lõhkevad, tekivad haavandikesed, mis hiljem kattuvad koorikutega ja siis paranevad. Sageli võib lööbimisega kaasneda tugev valulikkus, temperatuuri tõus ja kohalike lümfisõlmedesuurenemine. Teatud aja pärast võib lööbimine korduda.

Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Herpes levib ka siis, kui herpesehaigel puudub lööve.

Kuidas ravida?
Herpest ei saa välja ravida. Olemasolevad ravimid leevendavad haigustunnuseid, lühendavad lööbimise kestvust ja võivad pikendada lööbimiste vahelist perioodi.

Mida veel teada?
Herpese haige rase naine võib sünnituse ajal nakatada oma vastsündinut. Seetõttu peab sünnitaja, kes on suguelundite herpesehaige, oma sünnitust vastu-võtvale arstile seda ütlema. Kui sul on herpes, pead sa seda oma partnerile ütlema. Viirust võib edasi anda ka siis, kui ville näha ei ole.