Süüfilis

Süüfilis on raske haigus, millele on iseloomulik pikaajaline kulg sümptomitevabade perioodidega.

Süüfilis võib kahjustada kõiki organeid ja lõppeda ravimata jätmisel surmaga. Süüfilis nagu iga teine suguhaigus võib kulgeda täiesti sümptomitevabalt, st haiguse kandjal pole haigusest aimugi. Kuni kolm kuud pärast nakatumist võib tekkida üks või mitu haavandit selles kohas (või ümbruses), kust pääses sisse haigustekitaja ja see sõltub sellest, kas partneriga harrastati suu-, tupe- või pärakuseksi. Haavandid on väikesed, katsudes kõvad ning tavaliselt valutud. Alati ei pruugi neid märgata, sest need võivad olla peidus tupes või pärakus. Haavandid kaovad alati iseenesest, kuid süüfilisetekitajad jäävad organismi.

Süüfilis nagu iga teine suguhaigus võib kulgeda täiesti sümptomitevabalt, st haiguse kandjal pole haigusest aimugi.

Mõned kuud hiljem on süüfilisetekitaja levinud kogu organismis. Sellele viitavad erinevad naha ja limaskestade lööbed või lümfisõlmede suurenemine. Ka need nähud kaovad ilma ravita, kuid süüfilisetekitajad jäävad organismi alles. Aastaid pärast nakatumist algab süüfilise hilisstaadium, mille käigus kahjustuvad mitmed erinevad organid ja organsüsteemid. Süüfilis levib ka raseduse ajal emalt lootele.

Süüfilise proov võetakse haavandi olemasolul haavandist, haavandi puudumisel vereproovist. Süüfilist on võimalik ravida, kuid vaid esimeses ja teises staadiumis.

Küsimused ja vastused

Mis see on?
Tekitajaks on bakter. Lokaalsena (ainult ühe organiga piirduv) algav haigus võib teatud aja pärast muutuda süsteemseks (paljusid organeid haaravaks) haiguseks.

Kuidas ja millal avaldub?
Kuni 4 nädalat pärast nakatumist tekib üks või mitu tihket, valutut, roosakaspunast haavandit. Mõne aja pärast suurenevad selle piirkonna lümfisõlmed, mis on samuti valutud. Haavandid võivad ka ise paraneda, kuid haigus areneb edasi.
Võivad esineda ka üldnähud: halvenenud enesetunne, väsimus jne. need nähud võivad ise kaduda ja jälle uuesti tekkida. Haigus võib vahel kulgeda ka ilma lööveteta, nn „varjatud„ kujul.

Kuidas levib?
Levib kaitsmata tupe-, päraku- ja suuseksi ajal. Väga harva võib nakatuda ka mittesugulisel, näiteks kui emal on suus süfiliitiline haavand, võib ta nakatada last.

Kuidas ravida?
Varases staadiumis allub süüfilis hästi ravile. Ravi on reeglina ambulatoorne. Ainult tüsistuste esinemisel on haiget vahel vaja ravida haiglas. Ravi järgselt on vaja kontrollida ühe aasta jooksul antikehade hulga vähenemist -kadumist veres. Nii eelmised kui ka praegused partnerid vajavad uurimist ja ravi. Süüfilis on tõsine haigus!

Mida veel teada?
Võimalikud tüsistused väljaravimata haiguse puhul:
Võivad tekkida ravile allumatud muutused ajus, närvisüsteemis ja südame veresoonkonnas. Ravimata süüfilishaige rase naine võib nakatada loodet. Nakatumine võib toimuda ka sünnituse käigus. Kuna süüfilis võib vahel kulgeda üldse ilma haigustunnuseta või vaevumärgatavate haigustunnustega, on soovitav perioodiliselt (näiteks kaks korda aastas) kontorollida end neil, kellel puudub kindel sekspartner.